2011 Independent Spirit Awards Nominations Full List

Announcing the 2011 Independent Spirit Award Nominees

Eva Mendes and Jeremy Renner did the honors of announcing the nominees for the Independent Spirit Awards this morning. Winter's Bone, which also won big at the Goatham Awards last night, led the pack with seven nominations. Nipping at its heels are Black Swan (including a nod for Natalie Portman), Rabbit Hole, and The Kids Are All Right. Don't count out 127 Hours either: future Oscar host James Franco got a nomination for best male lead, and the film also earned nods for best feature and best director.

Image

Image

Image

Image

Image

The show will air in February, but check out the full list of nominees when you read more.

BEST FEATURE
127 Hours
Black Swan
Greenberg
The Kids Are All Right
Winter's Bone

BEST DIRECTOR
Darren Aronofsky, Black Swan
Danny Boyle, 127 Hours
Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Winter's Bone
John Cameron Mitchell, Rabbit Hole

BEST FIRST FEATURE (Award given to the director and producer)
Everything Strange and New
Get Low
Night Catches Us
The Last Exorcism
Tiny Furniture

JOHN CASSAVETES AWARD (Given to the best feature made for under $500,000)
Daddy Longlegs
Lbs.
Lovers of Hate
Obselidia
The Exploding Girl

BEST SCREENPLAY
Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko, The Kids Are All Right
Debra Granik, Anne Rosellini, Winter's Bone
Nicole Holofcener, Please Give
David Lindsay-Abaire, Rabbit Hole
Todd Solondz, Life During Wartime

BEST FIRST SCREENPLAY
Diane Bell, Obselidia
Lena Dunham, Tiny Furniture
Nik Fackler, Lovely, Still
Bob Glaudini, Jack Goes Boating
Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener, Monogamy

BEST FEMALE LEAD
Annette Bening, The Kids Are All Right
Greta Gerwig, Greenberg
Nicole Kidman, Rabbit Hole
Jennifer Lawrence, Winter's Bone
Natalie Portman, Black Swan
Michelle Williams, Blue Valentine

BEST MALE LEAD
Ronald Bronstein, Daddy Longlegs
Aaron Eckhart, Rabbit Hole
James Franco, 127 Hours
John C. Reilly, Cyrus
Ben Stiller, Greenberg

BEST SUPPORTING FEMALE
Ashley Bell, The Last Exorcism
Dale Dickey, Winter's Bone
Daphne Rubin-Vega, Jack Goes Boating
Allison Janney, Life During Wartime
Naomi Watts, Mother and Child

BEST SUPPORTING MALE
John Hawkes, Winter's Bone
Samuel L. Jackson, Mother and Child
John Ortiz, Jack Goes Boating
Bill Murray, Get Low
Mark Ruffalo, The Kids Are All Right

BEST CINEMATOGRAPHY
Adam Kimmel, Never Let Me Go
Matthew Libatique, Black Swan
Jody Lee Lipes, Tiny Furniture
Matthew McDonough, Winter's Bone
Harris Savides, Greenberg

BEST DOCUMENTARY
Exit Through the Gift Shop
Marwencol
Restrepo
Sweetgrass
Thunder Soul

BEST FOREIGN FILM
The King's Speech
Mademoiselle Chambon
Kisses
Of Gods and Men
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

ROBERT ALTMAN AWARD (Given to one film's director, casting director and its ensemble cast)
Please Give
Cast and crew: Nicole Holofcener, Jeanne McCarthy, Ann Guilbert, Rebecca Hall, Catherine Keener, Amanda Peet, Oliver Platt, Lois Smith, Sarah Steele

PIAGET PRODUCERS AWARD
In-Ah Lee, Au Revoir Taipei
Adele Romanski, The Myth of the American Sleepover
Anish Savjani, Meek's Cutoff

ACURA SOMEONE TO WATCH AWARD
Mike Ott, Littlerock
Laurel Nakadate, The Wolf Knife
Hossein Keshavarz, Dog Sweat

AVEENO TRUER THAN FICTION AWARD
Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor, Sweetgrass
Jeff Malmberg, Marwencol
Lynn True, Nelson Walker, Summer Pasture

Source: Getty
Latest